Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
08:00 - 17:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Blog
01.01.2021 Sebeobrana
Boxer jako prostředek sebeobrany?
Bránit se útokům agresora můžeme s využitím různých prostředků sebeobrany. Bude vám vyhovovat boxer? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? číst celé
01.01.2021 Sebeobrana
Co ovlivňuje průběh sebeobrany?
Nikdy nevíme, kdy se nám může sebeobrana hodit, a proto je žádoucí se na ni připravovat. Zároveň však také nevíme, za jakých okolností ji budeme potře... číst celé
01.01.2021 Sebeobrana
O teleskopických obušcích a jak je používat v sebeobraně
V dnešní době je žádoucí mít alespoň nějaký prostředek sebeobrany neustále při sobě. Jaký si vyberete, je zcela na vás. Někomu je bližší pepřový směr,... číst celé
Zobrazit všechny články
Doprava

Doprava zdarma

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Sebeobrana
  4. Jak dělíme sebeobranu?

Jak dělíme sebeobranu?

Sebeobrana představuje disciplínu, která nás učí bránit se při napadení využitím sledem úkonů. Může mít rozmanitou podobu. My si nyní přiblížíme trochu teorie a zaměříme se na dělení sebeobrany na osobní a profesní.

Profesní sebeobrana

Profesní sebeobrana je souborem technik, taktik a strategií, které se uplatňují v rámci profese. Umožňuje zaměstnanci lépe řešit vzniklé nebezpečí a konflikty, jež jsou pro jeho práci charakteristické.

Profesní sebeobranu musí ovládat policejní složky, armáda a civilní bezpečnostní složky. Často využívají donucovacích prostředků. Předpokládá se jejich znalost a užití tak, aby byl odvrácen útok a zajištěn útočník či zabit (v případě armády), a to v souladu se zákony, se kterými se rovněž musí důkladně seznámit.

Své využití však má profesní sebeobrana i v oblastech, kde se pracovníci ve zvýšené míře setkávají s agresivními jedinci. Do této skupiny patří zdravotníci, hasiči, sociální pracovníci, revizoři, exekutoři atd.

 

Osobní sebeobrana

Osobní sebeobrana představuje soubor psychologický, taktických, strategických a technických prvků mající za cíl vlastní sebeobranu, tedy zabránit útočníkovi v napadení či eliminovat jeho následky. Děje se tak mimo zaměstnání.

Do osobní sebeobrany řadíme více prvků - rozvoj technický prvků, teoretickou přípravu, psychologickou přípravu, strategie a taktiku vedení boje, komunikaci v sebeobraně.

 

Subdisciplíny osobní sebeobrany

Osobní sebeobranu je ještě možné dělit podle cílové skupiny. Sem patří především sebeobrana žen, která je založená na odvrácení sexuálního násilí. Při sebeobraně žen je také nutné vycházet z toho, že oproti mužům jsou slabší a mají další specifika. Obvykle bývají snadnější obětí než muži.

Další specifické skupiny, které jsou rovněž oslabené, a je jim třeba věnovat větší péči, jsou senioři (jsou fyzicky slabí a často i naivní, je žádoucí se tu zaměřit i na prevenci a rozpoznání nebezpečí), děti a mládeže (i zde je důležité zaměřit se na prevenci - varování před cizími lidmi, ale i bránění se nahlášením šikany či týrání). Dále jde o osoby se specifickými potřeby (mající nějaký handicap) atd.

 

Jaký je tedy základní rozdíl mezi osobní a profesní sebeobranou?

Hlavní rozdíl mezi osobní a profesní sebeobranou spočívá v to, že zatímco při osobní sebeobraně si osvojuje jedinec její techniky a další aspekty za účelem chránění sama sebe, u profesní sebeobrany je kladen důraz také na splnění cíle, který je daný jeho zaměstnáním (chránit a bránit jiné osoby či jejich majetek a reakce na další situace, ve kterých se ocitne člověk ve výkonu služby).

Liší se tedy samotným účelem sebeobrany, ale také cílem. Zatímco u osobní sebeobrany se nepředpokládá zpacifikování útočníka (obvykle je nejlepším řešením útěk), u profesní sebeobrany je útěk pouze náhradní možností. Hlavním cílem je splnění „akce“, například zatčení pachatele, osvobození rukojmího atd.

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 

Doba dodání se kvůli koronavirové situaci může lišit.

 

©2021 | SEVO.cz | Jiří Vokoun
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.