- Štítky blogu
- sebeobrana
- napadení
- nebezpečí
- útok
- útočník
- paralyzér
- pepřový sprej
- přepadení
- pepřák
- teleskopický obušek
- krav maga
- obrana
- příprava
- paralyzující obušek
- capoeira
- eskrima
- kali
- stalking
- aikido
- kung-fu
- karate
- hwa rang do
- stopování
- stalker
- pronásledování
- sport
- bezpečnost
- autostop
- znásilnění
- zbraň
- zbrojní průkaz
- odborná způsobilost
- zdravotní způsobilost
- bezúhonnost
- bojová umění
- odstrašovač psů
- bojový sport
- IKMF
- kočka
- zvířecí miláček
- mazlíček
- Dazer II
- agresivní zvířata
- vycházková hůl
- odstrašovač
- taser
- policie
- prevence
- úder



- Úvod
- Blog
- Sebeobrana
- Jaký je rozdíl mezi paralyzérem a taserem
Jaký je rozdíl mezi paralyzérem a taserem
Zajímáte se o paralyzující prostředky jako nástroje sebeobrany? Pak jste se jistě setkali s pojmy paralyzér a taser.
Dokážete je od sebe odlišit? Jaký je v nich rozdíl?
Stručně o paralyzérech
Paralyzér je nesmrtící zařízení vydávající elektrický proud při kontaktu s tělem útočníka. Lidé si ho pořizují jako efektivní prostředek sebeobrany nejen před násilníky, ale také před nebezpečnými zvířaty.
Použití paralyzéru je jednoduché. Stačí přiložit hroty paralyzéru na tělo útočníka a zmáčknout, čímž dojde k výboji elektrického proudu do těla útočníka (i přes oblečení). Na základě výboje nastane ochromení svalstva, ale pouze příčně pruhovaného, nikoliv hladkého, tj. srdce. Proto není zařízení nebezpečné životu.
Zdrojem pro nabíjení elektrického paralyzéru je baterie s napětím od 1,5 do 12 V.
Stručně o taserech – paralyzérech na dálku
Taser představuje distanční elektrický paralyzér, jež používají především policisté, celní složky či armáda. Stejně jako elektrický paralyzér funguje na principu elektrického výboje. Účinně znehybní útočníka. Ochromí jeho nervovou soustavu prostřednictvím dvou elektrod na tenkých vodičích, jež vedou elektrický proud. Po použití taseru agresor zůstává při vědomí, nedokáže však ovládat své svaly.
Taser je ve tvaru pistole, a i když se vedou různé odborné diskuse o nebezpečí ohrožení života touto zbraní, je považován za jeden z nejbezpečnějších donucovacích prostředků vedoucích k zajištění osob.
Rozdíly mezi paralyzéry a tasery
Ze stručného přiblížení paralyzérů a taserů je zřejmé, že oba tyto prostředky mají společné vlastnosti - ochromují útočníka s využitím elektrického výboje.
A v čem se liší? Taser ochromuje elektrickým výbojem prostřednictvím dvou šipek na tenkých vodičích, zatímco u paralyzéru jsou elektrody přikládány přímo na tělo útočníka. Z toho vyplývá, že při použití taseru není nutný přímý kontakt s útočníkem, můžete tak být ochromen i ze vzdálenosti několika metrů. Elektrický výboj je do těla vstřelován, což je nebezpečnější.
Nevýhodou taseru je, že při opakovaném použití se musí nabíjet, nepodaří-li se útočníka znehybnit napoprvé. To je poněkud zdlouhavé.
Proto česká legislativa považuje taser za střelnou zbraň kategorie A, jejíž držení a užívání je civilním osobám zakázané. Je jím ozbrojená Policie ČR. Paralyzér oproti tomu je legální a může ho mít každá plnoletá svéprávná osoba.
Výhodou taseru je, že se nemusíte přiblížit k agresorovi, abyste ho paralyzovali, ovšem i když se paralyzérem nepřiblížíte, tasením tohoto prostředku a demonstrací jeho vývojů mnohé útočníky tak jako tak zastrašíte.