Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
08:00 - 17:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Blog
01.01.2021 Sebeobrana
Boxer jako prostředek sebeobrany?
Bránit se útokům agresora můžeme s využitím různých prostředků sebeobrany. Bude vám vyhovovat boxer? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? číst celé
01.01.2021 Sebeobrana
Co ovlivňuje průběh sebeobrany?
Nikdy nevíme, kdy se nám může sebeobrana hodit, a proto je žádoucí se na ni připravovat. Zároveň však také nevíme, za jakých okolností ji budeme potře... číst celé
01.01.2021 Sebeobrana
O teleskopických obušcích a jak je používat v sebeobraně
V dnešní době je žádoucí mít alespoň nějaký prostředek sebeobrany neustále při sobě. Jaký si vyberete, je zcela na vás. Někomu je bližší pepřový směr,... číst celé
Zobrazit všechny články
Doprava

Doprava zdarma

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Sebeobrana
 4. Druhy pepřových sprejů a jejich použití

Druhy pepřových sprejů a jejich použití

Pepřový sprej je jednoduchý volně prodejný obranný prostředek, který vám může pomoci odvrátit napadení osobou či zvířetem. Uvažujete o jeho pořízení? Existuje více druhů pepřových sprejů. Pojďme si je přiblížit.

Pepřové spreje dle účinné látky

I když kvůli názvu „pepřový sprej“ si někteří myslí, že účinnou látkou je vždy pepř, není tomu tak. Obranné spreje dělíme do dvou skupin dle použité účinné látky. Jsou jimi:

 • chlorbenzalmalodinitril (CS)
  Účinná látka je chemického původu. Při aplikaci působí především na oční sliznici, ale také na nos a ústa. Zasažená osoba slzí a pociťuje silné pálení očí. Hlavní výhodou sprejů s CS je jejich dostupnost a nízká cena. Nevýhodou je, že účinek spreje se dostaví až po několika sekundách a není tak silný jako u pepřového spreje s OC. Pro základní obranu civilisty je však vyhovující.

 • oleoresincapsicum (OC)
  Je z výtažků pálivých chilli papriček. Účinná látky je tedy přírodního původu. Při aplikaci spreje dosáhnete větších účinků než s obrannými spreji obsahujícími CS. Kromě silného slzení se projevuje pálením zasažené pokožky, dráždivým kašlem a dušností. Účinek se dostaví ihned po aplikaci spreje.

Kromě účinných látek jsou některé pepřové spreje obohacené barvivem, které může být viditelné či rozpoznatelné pod UV světlem. Díky tomuto barvivu lze později identifikovat pachatele. Spíše než civilní lidé využívají pepřových sprejů s barvivy policisté.

 

Pepřové spreje dle způsobu aplikace

Pepřové spreje se liší nejen použitou účinnou látkou, ale i způsobem, jakým se aplikuje. Podle tohoto kritéria rozlišujeme čtyři druhy pepřových sprejů:

 • aerosolová mlha (FOG)
  Jde o nejznámější druh pepřového spreje. Funguje na stejném principu jako deodoranty ve spreji. Pokud si pořídíte tento sprej, naučte se ho správně požívat. Zacílíte-li ho proti útočníkovi přímo, vlivem větru či průvanu zasáhne i vás. Obranný sprej v podobě aerosolové mlhy je určen k aplikaci do prostoru za vás, a to v okamžiku, kdy tento prostor opouštíte. Hrozí-li vám, že zůstanete „uvězněni“ v malé místnosti, raději ho nepoužívejte.

 • tekutá střela (JET)
  Pepřový sprej vystřikuje úzký paprsek účinné látky do různé vzdálenosti (dle výrobku). Zasáhnete-li útočníka do očí, zcela jistě ho ochromíte. Nevýhodou této aplikace je nutnost trefit se, což pokud vás útočník překvapí, nemusí být snadné.

 • pěnové spreje
  Sprej vypouští úzký proud pěny. Hodí se i do malých prostor, protože nehrozí, že by se ho bránící se osoba nadýchala.
 • gelové spreje
  Pepřový gel je moderním přípravkem, který má své výhody, především v tom, že díky své konzistenci snadněji přilne a je obtížnější ho setřít. Hodí se i do menších místností, protože nezamořuje okolí.


Ať už si vyberete jakýkoliv druh pepřového spreje, můžete volit z různých velikostí. Pro běžné použití jsou určené malé spreje, jejichž velikost vám umožní je mít neustále u sebe, např. v kapse, kabelce atd.

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 

Doba dodání se kvůli koronavirové situaci může lišit.

 

©2021 | SEVO.cz | Jiří Vokoun
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.