- Štítky blogu
- sebeobrana
- napadení
- nebezpečí
- útok
- útočník
- paralyzér
- pepřový sprej
- přepadení
- pepřák
- teleskopický obušek
- krav maga
- obrana
- příprava
- paralyzující obušek
- capoeira
- eskrima
- kali
- stalking
- aikido
- kung-fu
- karate
- hwa rang do
- stopování
- stalker
- pronásledování
- sport
- bezpečnost
- autostop
- znásilnění
- zbraň
- zbrojní průkaz
- odborná způsobilost
- zdravotní způsobilost
- bezúhonnost
- bojová umění
- odstrašovač psů
- bojový sport
- IKMF
- kočka
- zvířecí miláček
- mazlíček
- Dazer II
- agresivní zvířata
- vycházková hůl
- odstrašovač
- taser
- policie
- prevence
- úder



- Úvod
- Blog
- Sebeobrana
- Druhy pepřových sprejů a jejich použití
Druhy pepřových sprejů a jejich použití
Pepřový sprej je jednoduchý volně prodejný obranný prostředek, který vám může pomoci odvrátit napadení osobou či zvířetem. Uvažujete o jeho pořízení? Existuje více druhů pepřových sprejů. Pojďme si je přiblížit.
Pepřové spreje dle účinné látky
I když kvůli názvu „pepřový sprej“ si někteří myslí, že účinnou látkou je vždy pepř, není tomu tak. Obranné spreje dělíme do dvou skupin dle použité účinné látky. Jsou jimi:
- chlorbenzalmalodinitril (CS):
Účinná látka je chemického původu. Při aplikaci působí především na oční sliznici, ale také na nos a ústa. Zasažená osoba slzí a pociťuje silné pálení očí. Hlavní výhodou sprejů s CS je jejich dostupnost a nízká cena. Nevýhodou je, že účinek spreje se dostaví až po několika sekundách a není tak silný jako u pepřového spreje s OC. Pro základní obranu civilisty je však vyhovující. - oleoresincapsicum (OC):
Je z výtažků pálivých chilli papriček. Účinná látky je tedy přírodního původu. Při aplikaci spreje dosáhnete větších účinků než s obrannými spreji obsahujícími CS. Kromě silného slzení se projevuje pálením zasažené pokožky, dráždivým kašlem a dušností. Účinek se dostaví ihned po aplikaci spreje.
Kromě účinných látek jsou některé pepřové spreje obohacené barvivem, které může být viditelné či rozpoznatelné pod UV světlem. Díky tomuto barvivu lze později identifikovat pachatele. Spíše než civilní lidé využívají pepřových sprejů s barvivy policisté.
Pepřové spreje dle způsobu aplikace
Pepřové spreje se liší nejen použitou účinnou látkou, ale i způsobem, jakým se aplikuje. Podle tohoto kritéria rozlišujeme čtyři druhy pepřových sprejů:
- aerosolová mlha (FOG):
Jde o nejznámější druh pepřového spreje. Funguje na stejném principu jako deodoranty ve spreji. Pokud si pořídíte tento sprej, naučte se ho správně požívat. Zacílíte-li ho proti útočníkovi přímo, vlivem větru či průvanu zasáhne i vás. Obranný sprej v podobě aerosolové mlhy je určen k aplikaci do prostoru za vás, a to v okamžiku, kdy tento prostor opouštíte. Hrozí-li vám, že zůstanete „uvězněni“ v malé místnosti, raději ho nepoužívejte. - tekutá střela (JET):
Pepřový sprej vystřikuje úzký paprsek účinné látky do různé vzdálenosti (dle výrobku). Zasáhnete-li útočníka do očí, zcela jistě ho ochromíte. Nevýhodou této aplikace je nutnost trefit se, což pokud vás útočník překvapí, nemusí být snadné. - pěnové spreje:
Sprej vypouští úzký proud pěny. Hodí se i do malých prostor, protože nehrozí, že by se ho bránící se osoba nadýchala. - gelové spreje:
Pepřový gel je moderním přípravkem, který má své výhody, především v tom, že díky své konzistenci snadněji přilne a je obtížnější ho setřít. Hodí se i do menších místností, protože nezamořuje okolí.
Ať už si vyberete jakýkoliv druh pepřového spreje, můžete volit z různých velikostí. Pro běžné použití jsou určené malé spreje, jejichž velikost vám umožní je mít neustále u sebe, např. v kapse, kabelce atd.