- Štítky blogu
- sebeobrana
- napadení
- nebezpečí
- útok
- útočník
- paralyzér
- pepřový sprej
- přepadení
- pepřák
- teleskopický obušek
- krav maga
- obrana
- příprava
- paralyzující obušek
- capoeira
- eskrima
- kali
- stalking
- aikido
- kung-fu
- karate
- hwa rang do
- stopování
- stalker
- pronásledování
- sport
- bezpečnost
- autostop
- znásilnění
- zbraň
- zbrojní průkaz
- odborná způsobilost
- zdravotní způsobilost
- bezúhonnost
- bojová umění
- odstrašovač psů
- bojový sport
- IKMF
- kočka
- zvířecí miláček
- mazlíček
- Dazer II
- agresivní zvířata
- vycházková hůl
- odstrašovač
- taser
- policie
- prevence
- úder



- Úvod
- Blog
- Sebeobrana
- Jak se bránit stalkingu?
Jak se bránit stalkingu?
Člověk nás nemusí zrovna fyzicky napadnout, aby nám ublížil. Jsou i jiné formy, jaknám může někdo ze života udělat peklo. Jednou z nich je stalking. Braňte se protiněmu… I když jde o obranu beze zbraní.
Co je stalking?
Stalking představuje nevhodné chování, při kterém stalker dlouhodobě pronásleduje či kontaktuje ve velké míře osobu, která o to nestojí. Tímto kontaktem může být volání, psaní SMS zpráv či e-mailů, ale tito lidé také často obtěžují okolí oběti.
Pronásledující danou osobu otravuje, narušuje její soukromí, budí strach a jiné negativní emoce.
Stalkera můžeme definovat jako člověka, který je posedlý zájmem o jinou osobu. Často demonstruje svou moc a sílu prostřednictvím přímých, ale i nepřímých výhružek. To v některých případech graduje a vede k poškozování věcí pronásledovaného, šířením pomluv o něm a v extrémních případech může být pronásledovaný či pronásledovaná ohrožen(a) i na životě. Stalkerem může být žena i muž. Žen je však méně.
Stalking a zákon
V České republice, stejně jako v některých dalších zemích, je stalking neboli nebezpečné pronásledování trestným činem.
Nebezpečného pronásledování se dle zákona dopouští ten, kdo někoho dlouhodobě pronásleduje a vyhrožuje mu či jeho blízkým osobám ujmou na zdraví, případně jinou ujmou, ale i ten, kdo vytrvale kontaktuje jinou osobu písemně či elektronickými prostředky, omezuje jeho obvyklý způsob života či zneužívá jeho osobního údajů za účelem získání osobního či jiného kontaktu.
Za tento trestný čin může být stalker potrestán odnětím svobody až na jeden rok či zákazem činnosti. Přísněji jsou potrestání pachatelé, kteří nebezpečné pronásledování praktikují vůči dětem či těhotné ženě, se zbraní či nejméně se dvěma osobami. V tomto případě hrozí pachateli až tři roky vězení.
Druhy stalkerů
Ptáte se, co to může být za osobu, která takovým způsobem pronásleduje někoho jiného?
Je zřejmé, že pronásledování v takové míře je patologické. Obvykle se tohoto činu dopouštějí bývalý partneři či partnerky, které se nemohou smířit s koncem vztahu nebo se chtějí pomstít.
Dále může jít o člověka, který velmi nešikovně chce zaujmout protějšek, který o to nestojí. Jeho aktivity se stupňují, až přesáhnou přijatelnou mez.
Známou skupinou jsou i „uctívači“. S těmi mají problémy zejména celebrity. Mohou zpočátku třeba jen psát dopisy či se jednou dvakrát pokusit o osobní kontakt (na tom ještě není nic zlého), ale uctívači mohou časem své chování stupňovat až k vyhrožování nebo násilí.
Najdeme i další typy pronásledovatelů.
Obrana proti stalkingu
Při obraně proti stalkingu žádné zbraně nepoužíváme. Teoreticky bychom mohli, ale kdoví, jestli by to pomohlo, a kdyby se něco stalo, bylo by to bráno jako nepřiměřená sebeobrana, zvlášť když by vás stalker nenapadl. Co s tím?
Pravidlem číslo jedna při obraně proti stalkingu je nemít žádné kontakty s pronásledovatelem.
Neustále vám je v patách, píše vám vzkazy, volá vám či vás jinak kontaktuje? Dejte mu jasně najevo, že je to zbytečné, a pak už na jeho kontakty nereagujte.
Vhodné je i snažit se vyhnout místům, kde byste ho mohli potkat. Nedávejte mu žádnou záminku.
Obtěžují vás jeho SMS či e-maily a nejraději byste je sprovodili ze světa? Nedělejte to. Pokud situace vygraduje a vy budete nuceni obrátit se na policii, je vhodné mít v ruce nějaké důkazy.
Máte-li možnost, choďte venku s nějakou další osobou a vždy mějte v pohotovosti mobilní telefon.
Policii člověk samozřejmě nevolá, když mu zhrzený(á) ex párkrát napíše či ho vyhledá, ale pokud už vás daný jedince pronásleduje, obtěžuje, ale také ve vás vzbuzuje strach a jiné nepříjemné pocity, je nejvyšší čas se na policii obrátit.
Samotné pronásledování je značně nepříjemné, nehledě na to, že může skončit i napadením či dokonce vraždou.