- Štítky blogu
- sebeobrana
- napadení
- nebezpečí
- útok
- útočník
- paralyzér
- pepřový sprej
- přepadení
- pepřák
- teleskopický obušek
- krav maga
- obrana
- příprava
- paralyzující obušek
- capoeira
- eskrima
- kali
- stalking
- aikido
- kung-fu
- karate
- hwa rang do
- stopování
- stalker
- pronásledování
- sport
- bezpečnost
- autostop
- znásilnění
- zbraň
- zbrojní průkaz
- odborná způsobilost
- zdravotní způsobilost
- bezúhonnost
- bojová umění
- odstrašovač psů
- bojový sport
- IKMF
- kočka
- zvířecí miláček
- mazlíček
- Dazer II
- agresivní zvířata
- vycházková hůl
- odstrašovač
- taser
- policie
- prevence
- úder



- Úvod
- Blog
- Sebeobrana
- Nepodceňujte nebezpečí stopování
Nepodceňujte nebezpečí stopování
Svezli jste se někdy stopem? Možná takto cestujete pravidelně. Má to své výhody, ale nutné je myslet i na obrovské nebezpečí, které stopování představuje.
Stopování a jeho výhody
Stopování neboli autostop představuje formu dopravy, kdy se cestující přepravují za pomocí dopravních prostředků lidí, které neznají a kteří jim zastaví na upaženou ruku či ceduli. Jde obvykle o výletníky. Jejich hlavní motivací je obvykle uspořit peníze za cestování.
Za autostop se většinou nic neplatí, i když v některých zemích je zvykem, že stopař nějakou částkou přispěje.
Ochota zastavit stopaři není u nás až tak velká. Motivací řidičů svézt někoho bývá obvykle solidarita, ale také mezilidský kontakt, který vítají především řidiči, kteří jsou na cestách delší dobu.
Nebezpečí stopování
I když je to pro mnohé lákavé svézt se zadarmo, je to zároveň samozřejmě obrovsky riskantní, zvláště pro ženy.
Případy, kdy autostop skončí znásilněním, nejsou ojedinělé, a to se předpokládá, že většina žen znásilnění ani nenahlásí, nejen z pocitu studu, ale také proto, že se bojí poznámek typu, že to mohla očekávat, když dobrovolně vlezla někomu cizímu do auta.
O něco bezpečnější je, když stopují muži či páry, ale ani tak nelze nebezpečí jakéhokoliv útoku ze strany řidiče eliminovat úplně.
Sedli jste si do auta k někomu, kdo vám neublíží úmyslně? Dalším rizikem je, že neznáte styl jeho řízení. Možná jezdí příliš rychle či jinak nebezpečně.
Na co si dát pozor, když už chcete stopovat?
Rizika stopování vás neodradila? Pak se je alespoň pokuste eliminovat.
Jak? Vždy si všímejte, ke komu do auta sedáte. Pokud je v autě více mužů, odmítněte svezení. Riziko je větší, než když je v autě řidič sám. Méně nebezpečný je také pár či rodina s dětmi. Zastaví-li vám auto a řidič vám bude čímkoliv podezřelý, dejte na svou intuici a rovněž do auta nenasedejte.
Snažte se o vystoupení z anonymity. Právě anonymita je totiž to, co z vás dělá snadnou oběť. Ptejte se řidiče na podrobnosti z jeho života. Mluvte o jeho autu, typu či dokonce značce. Řidič bude vědět, že víte dost na to, abyste usnadnili případné pátrání po něm.
Pro ženy určitě bude lepší, když nebudou mít nic vyzývavého na sobě. Dobré je také mít sebou pepřový sprej (pokud je to fog, musíte sami po jeho aplikaci s auta zmizet, jinak by zasáhl i vás). Mějte přehled o tom, jak se otevírají dveře i pásy.
Vhodné je také neříkat řidiči, kam přesně jedete. Bude-li vám podezřelý během jízdy, můžete si hned nechat zastavit. Pokud jste mu to už řekli a podezřelý vám je, vymluvte se, že byste potřebovali zastavit na benzince (na toaletu, pro jídlo).
Násilníci v autě mohou být různí, a tak reagují různě. To, co zabere na jedno, nechá druhého chladným. Smažete-li anonymitu před psychopatem, nezabráníte mu v útoku a riskujete i život. Proto i přes některé rady, které mohou fungovat, je vždy lepší si autostop rozmyslet.
Rizika pro ty, kteří zastaví
Nebezpečí autostopu však nevyplývá jen pro ty, kteří stopují, ale také pro řidiče. Nikdy nevíte, komu zastavíte. Dotyčný vás může okrást, případně vám i ukrást automobil, nebo vás dokonce zranit či zabít.