Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
08:00 - 17:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Blog
01.01.2021 Sebeobrana
Boxer jako prostředek sebeobrany?
Bránit se útokům agresora můžeme s využitím různých prostředků sebeobrany. Bude vám vyhovovat boxer? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? číst celé
01.01.2021 Sebeobrana
Co ovlivňuje průběh sebeobrany?
Nikdy nevíme, kdy se nám může sebeobrana hodit, a proto je žádoucí se na ni připravovat. Zároveň však také nevíme, za jakých okolností ji budeme potře... číst celé
01.01.2021 Sebeobrana
O teleskopických obušcích a jak je používat v sebeobraně
V dnešní době je žádoucí mít alespoň nějaký prostředek sebeobrany neustále při sobě. Jaký si vyberete, je zcela na vás. Někomu je bližší pepřový směr,... číst celé
Zobrazit všechny články
Doprava

Doprava zdarma

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zbraně
  4. Podmínky pro získání zbrojního průkazu

Podmínky pro získání zbrojního průkazu

Chcete-li mít zbrojní průkaz a držet a nosit tak příslušnou zbraň (dle skupiny průkazu), je nutné pro jeho vydání splnit určité podmínky. Jaké to jsou?

Podmínky související s věkovou hranicí

Věková hranice je daná podle skupiny zbrojního průkazu.
U skupin A (pro sběratelské účely), D (pro výkon zaměstnání či povolání) a E (pro ochranu života zdraví či majetku) je minimální věk držitele 21 let.

U skupiny D je možné vydat zbrojní průkaz žáku SŠ či SOU staršího 18 let, má-li v osnovách výuku puškařského oboru nebo střeliva.

U skupiny B (pro sportovní účely) je věková hranice 18 let, případně 15 let pro členy sportovní organizace zabývající se střelbou.

U skupiny C (pro lovecké účely) je věková hranice rovněž 18 let a i zde je výjimka. Držitelem může být i osoba starší 16 let, je-li žákem střední školy či středního odborného učiliště majícího v osnovách výuku myslivosti. U nezletilých osob je nutný souhlas rodičů.

Kromě věkové hranice vycházející z jednotlivých skupin zbrojního průkazu je podmínkou i plná svéprávnost, což je způsobilost právně jednat.

 

Podmínky související s odbornou způsobilostí

Odborná způsobilost se prokazuje během zkoušky, a to před zkušebním komisařem, který je určený příslušným útvarem policie. Police ČR totiž organizuje odbornou zkoušku na střelnici.

Zkoušky mají teoretickou část skládající se z písemného testu (zaměření na zákon o zbraních, právní definici nutné obrany a krajní nouze, nauku o zbraních a střelivu a zdravotnické minimum) a praktickou část, kdy dotyčný předvádí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem a střílí na pevný cíl. Přesná náplň zkoušky je dána dle toho, o jakou skupinu zbrojního průkazu jde.

Žadatel se přihlašuje ke zkoušce odborné způsobilosti přihláškou na předepsaném tiskopise. Neuspěje-li žadatel u zkoušky, může se k ní přihlásit opakovaně. Nejdříve však po uplynutí tří měsíců od neúspěšného vykonání zkoušky. Může požádat o jiného zkušebního komisaře.
V případě, že neuspěl pouze u praktické zkoušky, má možnost ji jednou opakovat do 2 měsíců od neúspěšného pokusu

Dotyčný si musí na zkoušku vzít platný průkaz totožnosti a psací potřeby (pro napsání teoretické části).

Ti, kteří žádají o zbrojní průkaz skupiny „F – pyrotechnik“ mají odlišný průběh i obsah zkoušky oproti uchazečům o zbrojní průkaz jiných skupin.

Vykonáte-li zkoušku úspěšně, podáte si žádost o vydání zbrojního průkazu (způsobilost musí potvrdit i lékař). Dále se také vyplňuje žádost o povolení k nákupu zbraně kategorie B.

 

Podmínky související se zdravotní způsobilostí

Budete potřebovat posudek o zdravotní způsobilosti. Vydává ho posuzující lékař (váš praktický lékař), a to na základě výsledků lékařské prohlídky, případně se ještě provádí psychologické a další vyšetření.

Usiluje-li žadatel o vydání zbrojního průkazu skupiny D, je jeho posuzujícím lékařem nikoliv jeho praktický lékař, ale lékař zařízení, které poskytuje zaměstnavateli závodní preventivní péči.

Chcete-li být držitelem zbrojního průkazu skupiny D a F, jste povinni se podrobit lékařské prohlídce u posuzujícího lékaře do jednoho měsíce pro uplynutí doby 30 měsíců od vydání zbrojního průkazu.

Zdravotní způsobilost je nutné prokazovat každých deset let (při obnovování zbrojního průkazu).
Jde-li o držitele zbrojního průkazu skupiny D, musí ho prokazovat každých pět let.

Zákon přímo uvádí nemoci, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost a které vedou k zamítnutí vydání zbrojního průkazu.

 

Podmínky související s bezúhonností a spolehlivostí

Žadatel o zbrojní průkaz musí být také bezúhonnou osobou, tedy osobou, která se v minulosti nedopustila trestného činu či některého přestupku. Kontroluje se to v Rejstříku trestů. Stejně jako jiné podmínky pro získání zbrojního průkazu přesněji definuje zákon. Spolehlivost se zjišťuje z příslušného obecního úřadu dle evidovaných přestupků.

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 

Doba dodání se kvůli koronavirové situaci může lišit.

 

©2021 | SEVO.cz | Jiří Vokoun
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.