- Štítky blogu
- sebeobrana
- napadení
- nebezpečí
- útok
- útočník
- paralyzér
- pepřový sprej
- přepadení
- pepřák
- teleskopický obušek
- krav maga
- obrana
- příprava
- paralyzující obušek
- capoeira
- eskrima
- kali
- stalking
- aikido
- kung-fu
- karate
- hwa rang do
- stopování
- stalker
- pronásledování
- sport
- bezpečnost
- autostop
- znásilnění
- zbraň
- zbrojní průkaz
- odborná způsobilost
- zdravotní způsobilost
- bezúhonnost
- bojová umění
- odstrašovač psů
- bojový sport
- IKMF
- kočka
- zvířecí miláček
- mazlíček
- Dazer II
- agresivní zvířata
- vycházková hůl
- odstrašovač
- taser
- policie
- prevence
- úder



Podmínky pro získání zbrojního průkazu
Chcete-li mít zbrojní průkaz a držet a nosit tak příslušnou zbraň (dle skupiny průkazu), je nutné pro jeho vydání splnit určité podmínky. Jaké to jsou?
Podmínky související s věkovou hranicí
Věková hranice je daná podle skupiny zbrojního průkazu.
U skupin A (pro sběratelské účely), D (pro výkon zaměstnání či povolání) a E (pro ochranu života zdraví či majetku) je minimální věk držitele 21 let.
U skupiny D je možné vydat zbrojní průkaz žáku SŠ či SOU staršího 18 let, má-li v osnovách výuku puškařského oboru nebo střeliva.
U skupiny B (pro sportovní účely) je věková hranice 18 let, případně 15 let pro členy sportovní organizace zabývající se střelbou.
U skupiny C (pro lovecké účely) je věková hranice rovněž 18 let a i zde je výjimka. Držitelem může být i osoba starší 16 let, je-li žákem střední školy či středního odborného učiliště majícího v osnovách výuku myslivosti. U nezletilých osob je nutný souhlas rodičů.
Kromě věkové hranice vycházející z jednotlivých skupin zbrojního průkazu je podmínkou i plná svéprávnost, což je způsobilost právně jednat.
Podmínky související s odbornou způsobilostí
Odborná způsobilost se prokazuje během zkoušky, a to před zkušebním komisařem, který je určený příslušným útvarem policie. Police ČR totiž organizuje odbornou zkoušku na střelnici.
Zkoušky mají teoretickou část skládající se z písemného testu (zaměření na zákon o zbraních, právní definici nutné obrany a krajní nouze, nauku o zbraních a střelivu a zdravotnické minimum) a praktickou část, kdy dotyčný předvádí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem a střílí na pevný cíl. Přesná náplň zkoušky je dána dle toho, o jakou skupinu zbrojního průkazu jde.
Žadatel se přihlašuje ke zkoušce odborné způsobilosti přihláškou na předepsaném tiskopise. Neuspěje-li žadatel u zkoušky, může se k ní přihlásit opakovaně. Nejdříve však po uplynutí tří měsíců od neúspěšného vykonání zkoušky. Může požádat o jiného zkušebního komisaře.
V případě, že neuspěl pouze u praktické zkoušky, má možnost ji jednou opakovat do 2 měsíců od neúspěšného pokusu
Dotyčný si musí na zkoušku vzít platný průkaz totožnosti a psací potřeby (pro napsání teoretické části).
Ti, kteří žádají o zbrojní průkaz skupiny „F – pyrotechnik“ mají odlišný průběh i obsah zkoušky oproti uchazečům o zbrojní průkaz jiných skupin.
Vykonáte-li zkoušku úspěšně, podáte si žádost o vydání zbrojního průkazu (způsobilost musí potvrdit i lékař). Dále se také vyplňuje žádost o povolení k nákupu zbraně kategorie B.
Podmínky související se zdravotní způsobilostí
Budete potřebovat posudek o zdravotní způsobilosti. Vydává ho posuzující lékař (váš praktický lékař), a to na základě výsledků lékařské prohlídky, případně se ještě provádí psychologické a další vyšetření.
Usiluje-li žadatel o vydání zbrojního průkazu skupiny D, je jeho posuzujícím lékařem nikoliv jeho praktický lékař, ale lékař zařízení, které poskytuje zaměstnavateli závodní preventivní péči.
Chcete-li být držitelem zbrojního průkazu skupiny D a F, jste povinni se podrobit lékařské prohlídce u posuzujícího lékaře do jednoho měsíce pro uplynutí doby 30 měsíců od vydání zbrojního průkazu.
Zdravotní způsobilost je nutné prokazovat každých deset let (při obnovování zbrojního průkazu).
Jde-li o držitele zbrojního průkazu skupiny D, musí ho prokazovat každých pět let.
Zákon přímo uvádí nemoci, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost a které vedou k zamítnutí vydání zbrojního průkazu.
Podmínky související s bezúhonností a spolehlivostí
Žadatel o zbrojní průkaz musí být také bezúhonnou osobou, tedy osobou, která se v minulosti nedopustila trestného činu či některého přestupku. Kontroluje se to v Rejstříku trestů. Stejně jako jiné podmínky pro získání zbrojního průkazu přesněji definuje zákon. Spolehlivost se zjišťuje z příslušného obecního úřadu dle evidovaných přestupků.