Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
08:00 - 17:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Blog
01.01.2021 Sebeobrana
Boxer jako prostředek sebeobrany?
Bránit se útokům agresora můžeme s využitím různých prostředků sebeobrany. Bude vám vyhovovat boxer? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? číst celé
01.01.2021 Sebeobrana
Co ovlivňuje průběh sebeobrany?
Nikdy nevíme, kdy se nám může sebeobrana hodit, a proto je žádoucí se na ni připravovat. Zároveň však také nevíme, za jakých okolností ji budeme potře... číst celé
01.01.2021 Sebeobrana
O teleskopických obušcích a jak je používat v sebeobraně
V dnešní době je žádoucí mít alespoň nějaký prostředek sebeobrany neustále při sobě. Jaký si vyberete, je zcela na vás. Někomu je bližší pepřový směr,... číst celé
Zobrazit všechny články
Doprava

Doprava zdarma

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Bojová umění - sebeobrana
  4. Krav maga: Oblíbený systém sebeobrany

Krav maga: Oblíbený systém sebeobrany

Lidé si stále více uvědomují riziko různých nebezpečí, a proto se zajímají o různé systémy sebeobrany. Velmi efektivním a oblíbeným sebeobranným systém je Krav maga. Co byste o ní měli vědět?

Úvodem o Krav maga

Krav maga je systém sebeobrany. Jde o oficiální soustavu technik vypracovaných pro sebeobranu izraelských bezpečnostních složek, který se začal vyvíjet po druhé světové válce. „Krav maga“ je hebrejský výraz, který můžeme volně přeložit jako „boj zblízka“.

V současné době je systém Krav maga rozšířený a stále oblíbenější je i v České republice. Neoficiálně se zde cvičí od roku 2003. Později byla otevřená oficiální česká pobočka IKMF (Mezinárodní Krav Maga Federace). Díky tomu se mohla i u nás Krav maga více rozšířit mezi veřejnost.

 

Proč Krav maga?

Krav maga se rozšířila, protože její sebeobranný systém je logický, dobře se učí a snadno zapamatuje. Jeho výhodou je, že vychází z přirozených reakcí přepadeného člověka, proto se dá dobře použít v praxi, a to i ve stresových situacích, které jsou samozřejmě přítomné při napadení.

Celkově se snaží Krav maga co nejvíce vycházet z reálné skutečnosti. Proto na rozdíl od většiny bojových sportů zde nejsou žádná pravidla ani katy. Jde především o to ubránit se. Nejde tedy o sport, ale o přípravu na boj zblízka. Krav maga se vás snaží připravit na neočekávatelné. Důležité je osvojit si, jak se rychle ovládnou a překonat počáteční šok, vyrovnat se s příznaky paniky, ale i případně se zhoršenými motorickými schopnostmi v důsledku zranění, dezorientace atd. 

 

Braňte se!

Krav maga učí obraně proti široké škále způsobů útoku - údery, kopy, škrcení, zbraním atd. Osvojíte si systém technik, díky kterým budete reagovat adekvátně s ohledem na místo, čas i prostředky, které můžete využít.

Krav maga Vás bude učit rozpoznat možnost útoku a snahu vyhnout se mu. Učí člověka ovládat se. Proto není primárně cílem konfrontace. Teprve když se nepodaří útok odvrátit, odpovídáte na něj přiměřenou silou. V tom případě Krav maga „říká“, že byste se měli bránit tak, abyste se nezranili. Zdůrazňuje důležitost nečekat s vlastním protiúderem až po dokončení obrany. Při Krav maze budete trénovat, jak oba pohyby zvládnout najednou.

„Boj zblízka“ může bolest a vy si musíte uvědomit, že když se do takové situace dostanete, je možné, že dojde ke zranění (i když se budete učit, jak se mu vyhnout). Budete-li mu vystaveni a není-li už možnost ho odvrátit, je prioritou upřednostnit zranění končetin před zraněním trupu. I to vás bude Krav maga učit, stejně jako používání předmětů denní potřeby k sebeobraně, techniky pádů, obranu na zemi, ochranu vlastní osoby i třetí osoby atd.

Pravidelnými tréninky Krav magy se také dostanete do lepší fyzické kondice.

 

Základní principy systému Krav maga

Jak jsme si uvedli, Krav maga nemá stanovená pravidla. Ty zkrátka neexistují, když jde o boj o život. Má však principy, které se vám bude snažit vštípit. Těmi nejdůležitějšími jsou: způsobit protivníkovi co nejvíce škody během co nejkratší doby, přejít simultánně z obrany do útoku (či alespoň v co nejkratší době) a využít veškeré dostupné prostředky k získání výhody v konfliktu.

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 

Doba dodání se kvůli koronavirové situaci může lišit.

 

©2021 | SEVO.cz | Jiří Vokoun
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.